Профілактика отруєння грибами

Дата: 29.06.2021 09:17

Мар'їнське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області інформує

Профілактика отруєння грибами

Отруєння грибами є найбільш важким харчовим отруєнням людини.

За п’ять місяців 2021 р. в Україні зареєстрували 19 випадків отруєння дикорослими грибами, внаслідок яких постраждало 35 осіб, з них 12 дітей. В результаті отруєнь померли один дорослий і двоє дітей. В Донецькій області у 2021 році зарєєстровано  у червні місяці 2 випадки отруєння грибами, з них одна  дитина 14 років. Постраждала  дитина  вживала смажені гриби сироїжки зібрані на території розплідника рослин, гриби відварювались тільки одноразово, а не 2 рази по 30 хвилин, згідно технологічних вимог.  Постраждалий з міста Бахмут збирав гриби схожі на „рядківку” в лісосмузі на околиці міста. Перед смаженням гриби також відварювались одноразово, до вживання зберігалися з порушенням терміну і умов зберігання.

Гриби вважаються «важкою» їжею так як майже не перетравлюються у шлунково-кишковому тракті. Гриби протипоказані при хворобах печінки, нирок, запальних процесах у шлунку, підшлунковій залозі. Не допускається грибна їжа дітям до 12 років та людям похилого віку,  через  недостатню ферментативну функцію підшлункової залози.

Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) з’являються через 1-4 години після вживання грибів, в залежності від виду гриба, віку та стану здоров’я потерпілого, кількості з’їдених грибів.

За наявності будь-якого з наведених симптомів негайно викликайте «Швидку медичну допомогу». Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип’яченої води, нажміть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту, прийміть активоване вугілля (4-5 пігулок). До приїзду невідкладної допомоги дотримуйтесь постільного режиму і пийте багато рідини (підсоленої води або прохолодного чаю). Це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини. Категорично заборонено вживати алкоголь, будь яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти – це може прискорити всмоктування токсинів.

Залишки грибів або грибних страв слід обов’язково зберегти, адже лабораторне їх дослідження допоможе з’ясувати причину отруєння та призначити правильне лікування.

Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах), особливо уникайте стихійних ринків.

Памятайте: пильне ставлення до свого здоров’я та здоров’я Ваших близьких – основа для запобігання отруєння грибами.

Бережіть себе і своїх рідних!