До відома населення Мар'їнської територіальної громади! Ботулізм та його профілактика
Мар'їнське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області інформує.
Ботулізм та його профілактика
Згідно інформації Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, в Україні почали реєструватися випадки захворювання на ботулізм серед населення, які пов’язані з вживанням рибної продукції. У Бердянську Запорізької області зареєстрували смерть чоловіка від ботулізму. За даними відомства 17 листопада поточного року ботулізм виявили у подружньої пари, жінка була госпіталізована. За день до госпіталізації пара вживала в’ялену рибу, а саме, плотву і лящ, яку купили у приватних осіб, на центральному ринку. Держпродспоживслужба зараз проводить позапланову перевірку ринку «Центральний» в Бердянську.
Що таке ботулізм
Ботулізм – це харчове отруєння, зумовлено споживанням продуктів, в яких накопичилися ботулотоксини. Збудники ботулізму широко поширені в природі та виявляються в кишечнику домашніх і диких тварин, водоплавних птахів, риб. Потрапляючи у зовнішнє середовище, спори довгий час зберігаються і накопичуються. Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишечника тварин, птахів, риб можуть містити спори або вегетативні форми збудників ботулізму. Присутність ботулотоксину в харчових продуктах не можна виявити візуально. Особливо небезпечні консерви домашнього приготування, копчена, в’ялена м’ясна і рибна продукція, а також продукти, в яких є умови для розвитку збудників та токсиноутворення. Необхідно категорично виключити придбання виготовлених в домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, соленої риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватний осіб.
Профілактика ботулізму
З метою профілактики виникнення хвороби необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:
- не купувати продукти харчування на стихійних ринках.
- в дорогу та на відпочинок необхідно брати продукти тільки довгострокового зберігання;
- продукти, що швидко псуються, зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації;
- ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати;
- сирі і варені продукти при приготуванні їжі розробляти окремим інвентарем (ножі, дошки);
- захищати харчові продукти від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді.
За найменшої підозри на ботулізм (сухість у роті, біль у животі і незначне підвищення температури, часта нудота і діарея та двоїння в очах) негайно зверніться до лікаря. Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання. Самолікування категорично забороняється.
Будьте здорові, бережіть себе і своїх рідних!