День пам'яті жертв депортації кримських татар

Дата: 18.05.2022 10:19

Щорічно 18 травня в Україні вшановують пам’ять понад 200 тисяч кримських татар, яких радянська влада примусово вивезла з Криму в 1944 році. Внаслідок насильницької депортації вони втратили дім, батьківщину, рідних, а багато хто – і життя. У 2015 році Верховна Рада України визнала цей злочин комуністичного режиму геноцидом кримськотатарського народу.

Головна хвиля депортацій відбулася 18–20 травня 1944 року. Офіційно радянська влада обґрунтувала свої дії звинуваченням всього кримськотатарського народу у державній зраді та співпраці з нацистами. Заборона кримським татарам повертатись на батьківщину діяла до 1989 року. А по-справжньому їхнє повернення стало можливим лише після відновлення Україною незалежності в 1991 році.

«Ця злочинна акція забрала життя десятків тисяч людей і ледь не призвела до втрати батьківщини цілим народом. Московські вожді – як тоді, так і зараз – намагаються на підставі надуманих звинувачень «розв'язати національне питання», де-факто вчиняють немотивовану агресію та геноцид. З 2014 року в результаті злочинної тимчасової окупації Кримського півострова російське керівництво знову повернулося до переслідування, дискримінації та незаконного насильства проти кримськотатарського народу. Єдиний спосіб це припинити – якнайшвидше вигнати окупантів та відновити суверенітет України над Кримом. До того ж часу пам’ять про історію кримських татар, як, власне, і їх життя, в окупації перебувають під серйозною загрозою», – голова Український інститут національної пам'яті Anton Drobovych.

Кримські татари, які залишилися в Криму, з початком російської окупації зазнають переслідувань:

• у 2016 році підконтрольний Росії так званий «Верховний суд Криму» заборонив діяльність Меджлісу кримськотатарського народу;
  • за даними Кримськотатарського ресурсного центру на 2021 рік, налічується 230 політичних в’язнів з окупованого Криму, з них 162 – представники кримськотатарського народу;
  • від початку окупації півострова з'явилися й випадки насильницьких зникнень кримських татар – активістів і всіх незгодних з новим режимом. Загалом зафіксовано 43 таких випадки. Про долю 15 викрадених досі нічого невідомо.

Детальніше про злочини окупанта в Криму – у  Віртуальний музей російської агресії: https://rusaggression.gov.ua/ua/home.html

18 травня відбудуться онлайн та офлайн вшанування пам’яті жертв геноциду кримських татар. Зокрема, Міжнародний мітинг пам’яті, покази документальних фільмів. Детальну програму меморіальних заходів опублікував голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров: https://www.facebook.com/dogrujol/posts/4983302961764818

Історична довідка: https://bit.ly/3FTlXdy
#депортація #геноцид #КримЦеУкраїна #CrimeaIsUkraine ##LiberateCrimea