В. Зеленський - "... властивість нашого характеру - готовність боротися за свободу та за наші цінності."

Дата: 07.06.2022 18:50

Україна проявила надзвичайну сміливість. Ми не здалися Росії. Ми зупинили й поступово витискаємо з нашої території армію загарбників, яка нещодавно вважалася другою за силою у світі. Ніхто не очікував від українців сміливості такого масштабу. Але цей масштаб є. І це властивість нашого характеру – готовність боротися за свободу та за наші цінності.

——

Ukraine has shown extraordinary bravery. We did not surrender to Russia. We have stopped and are gradually pushing the army of invaders, which was recently considered the second strongest in the world, out of our territory. Nobody expected Ukrainians to have courage of this magnitude. But this magnitude is there. And this is the quality of our character - willingness to fight for freedom and for our values.

Photo: Oleg Palchyk, Esteban Biba, Finbarr O'Reilly.