Інформація для осіб, що постраждали від сексуального насильства внаслідок війни

Дата: 17.06.2022 14:37

Під час воєнного стану сексуальне насильство застосовується для деморалізації мирного населення. Воно означає зґвалтування або будь-який інший напад сексуального характеру, вчинений стосовно жінок, чоловіків або дітей. Його наслідки можуть бути жорстокими та полягати у сильному фізичному та психологічному впливі на жертв та інших свідків.

Сексуальне насильство внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту – не просто кримінальний злочин, це порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини (Конвенція про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року https://bit.ly/3xb54Y7).

Зверніть увагу!

Це серйозний злочин, який не потрібно замовчувати. Такі злочини не мають залишатися безкарними!

Що робити, якщо ви постраждали від сексуального насильства під час воєнних дій:

• Важливо зафіксувати сексуальне насильство в умовах воєнних дій, зібрати докази,
  • За можливості знайти безпечніше для себе місце
  • Звернутися по медичну допомогу та для фіксації тілесних пошкоджень і стану здоров’я до закладів охорони здоров’я за номером 103.
  • Повідомити про злочин діючі органи влади:
    • Національну поліцію за номером 102  або O 8OO 5OO 2O2;
    • Прокуратуру (контакти https://bit.ly/3NpqMyg).
    • Військову адміністрацію за місцем вчинення злочину або за місцем перебування.

Максимально задокументувати злочин (за можливості проведіть фото/відео фіксацію, знайдіть можливих свідків).

У разі потреби звернутися за психологічною та юридичною підтримкою.

Увага!

Якщо ви перебуваєте на тимчасово окупованій території й не маєте змоги звернутися до уповноважених органів влади України. Повідомте про злочин Офіс генерального прокурора на:

• Телефонну лінію щодо злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту (096 -755-02-40) (Viber, WhatsApp, Telegram. Signal)/
  • Електронну пошту  conflict2022@gmail.com (при надсиланні на електронну пошту, потрібно вказати ПІБ та засоби електронного зв’язку).

Де отримати психологічну та юридичну підтримку

• Контактний центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 www.legalaid.gov.ua
  • Урядовий контакт-центр 1547 або www.1547.ukc.gov.ua
  • Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації – 116 123 або www.facebook/com.lastrada.ukraine.

Як зібрати належні докази сексуального насильства, пов’язаного з війною.

• Переконатися, що ваше звернення до правоохоронних органів зареєстроване (інформацію внесено в ЄРДР та відкрите кримінальне впровадження).
  • Обов’язково звернутися до закладу охорони здоров’я (пункту невідкладної медичної допомоги) для зняття побоїв та проведенні судово-медичної експертизи. Відповідно до чинного законодавства, заклади охорони здоров’я зобов’язані проводити медичне обстеження постраждалих від сексуального насильства осіб, які до них звернулися, та документувати його результати.
  • Вимагати від лікарів та зберігати оригінали медичних довідок, висновки судово-медичних експертиз, рецепти, направлення, рекомендації, тощо. У разі звернення за психологічною допомогою, намагайтеся отримати висновки психолога, довідки центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді з описом психологічного стану внаслідок відповідного випадку.
  • Якщо ви перебуваєте на тимчасово окупованій території, зібрати контактні дані можливих свідків, зробити фото-, відеофіксацію завданих ушкоджень, місця події.
  • Обов’язково зафіксувати найважливіші обставини події, оскільки розслідування міжнародних злочинів триває довго, і деякі деталі можна забути.

Яку інформацію потрібно зафіксувати

• детальний опис обставини злочину
  • конкретна адреса або позначка на мапі місця злочину
  • дата і час вчинення злочину
  • ПІБ, дата народження, контактні дані постраждалої особи
  • Інформація про свідків злочину (ПІБ, дата народження, контактні дані)
  • Детальна інформація про особу, осіб, які вчинили злочин (кількість осіб, якщо відомо – імена та посади,  в якій уніформі вони були, чи мали з собою зброю та яку, транспортні засоби, про що розмовляли між собою, з керівництвом та що саме казали постраждалим, які відносини були між злочинцями – чи це були рядові солдати або їхнє керівництво, чи згадували при вас ранги, імена один одного тощо).
  • Інформація про інші такі випадки у вашій місцевості
  • Завдана шкода матеріального, морального, психологічного характеру.

Запам’ятайте, куди звернутися по допомогу

• Національна поліція України – 102
  • Заклади охорони здоров’я – 103
  • 116 123
  • 0 800 500 335
  • Telegram @NHL116123
  • Facebook @lastradaukraine
  • e-mail: hotlaine@la-strada.org.ua

Як передати інформацію до міжнародного кримінального суду.

Писати можна будь-якою мовою.

• Офіс генерального прокурора України: www. warcrimes. gov.ua/#how.
  • Служба безпеки України @stop-russion-war-bot.
  • Кіберполіція України: @ukraine-avanger-bot.
  • Фото без опису