ЇХАТИ ЧИ ЛИШАТИСЯ?

Дата: 27.06.2022 07:54

ЇХАТИ ЧИ ЛИШАТИСЯ? Зараз просять евакуюватися жителів окремих регіонів України і багато хто буде ставити собі саме це питання. Це дуже складне питання. Бо легкого рішення немає.

Є помилкові думки. Ось наприклад:

• почнеться - тоді поїду.

Ні. Простіше поїхати, коли ще не зовсім почалося. Виїжджати під обстрілами - складніше, небезпечніше, дорожче.

•  я пересиджу в підвалі.

Погана ідея. Підвал - не бункер. Вас може завалити. Ви або ваші близькі можете залишитися без води, їжі, медичної допомоги. Ми ніколи не порахуємо, скільки людей померло через запалений апендицит чи легке поранення, яке в підвалі перетворилася на вкрай тяжке.

• мені байдуже, де помирати.

Вам-то байдуже, але вас точно хтось любить. Не треба примушувати рідних вас відкопувати, шукати, або сусідів ховати у дитячому пісочнику. Є різниця де, як і з ким помирати, раз хтось там зібрався.

•  що вони мені зроблять?

Візьмуть в полон, згвалтують, знущатимуться, пограбують, допитуватимуть, вб‘ють, мучитимуть рідних на ваших очах тощо.

• хто мене де чекає?

Почніть самі себе десь чекати. В іншому місці не буде легко, але ви будете живі, ваші рідні будуть у безпеці. Вам буде важко, іноді навіть дуже. Ви буде відчувати себе зрадником, боягузом і вас буде переслідувати відчуття сорому. Але ви не будете заважати ЗСУ, в яких ми так віримо.

• я буду тут допомагати.

Але більше заважати. Бо вас треба буде евакуйовувати, годувати, перевіряти, чи ви живі, намагатися не влучити у ваш будинок тощо. Плести сітку можна в іншому місті. Допомагати людям також можна всюди. Іноді велика допомога не стати заручником, жервтою чи мішенню.

• я хвора/ хворі батьки/ тварини тощо.

Якщо вам все одно доведеться виїхати ( подивіться на Марік), то виїхати всім цим складом простіше не під обстрілами.

•  вагітна/ діти / вагітна з дітьми

Якого ви досі не виїхали????

• в мене тут чоловік воює

Це дуже складно бути далеко. Але не відволікайте. Дайте воювати і захищати.

•  якщо я поїду, то хто ж лишиться?

А якщо ви загинете, то хто повернеться?

• а мені так хочеться. Маю право.

Перехочеться.

МИ НЕ МОЖЕМО ВПЛИНУТИ НА ВАШЕ РІШЕННЯ.

Воно буде тільки вашим.

Але є золоте правило: не заважайте!

Якщо ваша робота вкрай важливо і ви вимушені лишитися - будьте максимально обережні. Не ризикуйте зайвий раз. Майте аптечку, запас їжі та води. І все одно будьте готові евакуйовуватися.

Не виїжджайте під щільним обстрілом - спробуйте пересидіти в безпеці, поки не стихне.

Шукайте тих, хто зможе вам допомогти.

Допомагайте тим, кому ви можете допомогти.

Зберіть речі заздалегідь - документи, чисту білизну, аптечку, гроші, плєдік, переноску чи сумку для тварин, фото, зарядку для телефона.

!! І не лазьте під обстрілами. Бо від цього «я пішов подивитися на ворожий танк і мене поранили» хочеться не співчувати, а стукнути. Вас полізуть витягати і помножиться кількість постраждалих.

Будьте уважні та обережні.

ЩО РОБИТИ, коли ви все ж поїхали:

- піклуйтеся про себе

- не стидайтеся. Не треба жити у вічному соромі. Це руйнує вас

- просіть про необхідну допомогу

- говоріть з іншими людьми

- не тримайте в собі біль

- не рвіться назад - буде ще час

- поплачте, якщо дуже хочеться. Але ще поїжте, помийтеся, поспіть, перевдягніться, зігрійтеся

- заспокойте дітей та тварин

- допомагайте людям, які вас прихистили

- будьте корисними, але не бійтеся бути даремними "бесполєзнимі"

- боятися - нормально

- знайдіть родичів і підтримуйте зв‘язок

- кажіть людям, яких ви любите, що ви їх любите

- питайте «як ти?» в тих, хто лишився

- діліться способами, як виїхати і розміститися

- спробуйте не захворіти чи хоча б не запустити хворобу

- вірте у нашу перемогу

- дивіться, як живуть люди, вчіться в них новому і діліться досвідом.

- спробуйте лишатися людиною і зберігати гідність.

Текст: Natasya Nagorna