Оплата житлово-комунальних послуг у зоні бойових дій
В умовах воєнного стану для підтримки громадян урядом було запроваджено певні пом’якшення, зокрема й щодо обов’язків по сплаті житлово-комунальних послуг. Чи означає це, що до кінця війни українці можуть не платити за утримання будинку, опалення, постачання води, газу та електроенергії?
Що передбачає закон?
З 24 лютого 2022 року і до припинення чи скасування воєнного стану в Україні
уряд постановою від 05.03.2022 № 206 заборонив:
нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.
Звертаємо увагу, що змінами НЕ передбачено звільнення від обов’язку сплатити за СПОЖИТІ комунальні послуги. Стосується це і тих українців, що проживали або досі проживають у зоні ведення бойових дій. Борги у такому випадку накопичуватимуться, але пеню та штрафи в умовах воєнного стану НЕ нараховуватимуть і постачання послуг НЕ припинятимуть.
Разом із тим особи, які були вимушені покинути свої домівки, можуть розраховувати на зменшення або звільнення від сплати житлово-комунальних послуг. Так, відповідно до ст. 7 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” громадяни мають право на:
зменшення розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості;
неоплату вартості комунальних послуг у разі їх невикористання за період тимчасової відсутності в житлі споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження.
В останньому випадку, щоправда, є декілька важливих нюансів:
звільнення від оплати можливо ЛИШЕ у разі, якщо помешкання не обладнані лічильниками (за їх наявності – необхідно раз на місяць подавати попередні покази);
у будь-якому разі підлягають оплаті послуги з управління багатоквартирним будинком та постачання теплової енергії;
у разі відсутності у помешканні більше 30 днів, необхідно звернутися до надавачів послуг із письмовою заявою, в якій обов’язково слід вказати прізвище, ім’я та по батькові, адресу реєстрації, місця фактичного проживання, телефон та підстави звільнення від оплати послуг. Таку заяву варто супроводити одним із документів, що підтверджують:
службу в ЗСУ
реєстрацію внутрішньо переміщеною особою
проходження лікування тощо;
період перерахунку складає один місяць.